Naturvidenskab er også kreativt

Direktør for Dansk Industri, Lars Goldschmidt, besøger også OPSANG 2010Bare fordi undervisningen i naturfagene foregår i et laboratorium, betyder det ikke, at faget ikke er kreativt – tværtimod. Faget skal ikke fortrænge de kreative fag, vi kender, men supplere dem. I sidste ende skal det give endnu mere kreative børn. Det er et af de centrale budskaber fra Dansk Industri.

Når Lars Goldschmidt, direktør i Dansk Industri (DI), besøger OPSANG 2010 den 21. maj, er det med et frisk bud i bagagen på, hvad der i fremtiden skal tegne landets børn og unge. Og der er ingen tvivl om, at alle skal med. Derfor skal folkeskolen være i stand til at favne bredt. I samarbejde med blandt andre Danmarks Lærerforening og Kommunernes Landsforening driver DI projektet ’Vores Skole’, som skal sætte sit præg på debatten om fremtidens folkeskole. Og kreativiteten spiller en stor rolle.
”Kreativiteten er helt afgørende. Vi ved, at danske skoleelever er kreative og innovative. Og det er klart noget, vi skal holde fast i, ” siger Casper Venbjerg Hansen, der er uddannelsespolitisk konsulent i DI.

Naturvidenskab skal støves af

Et centralt punkt for DI er at gøre opmærksom på, at kreativiteten ikke kun kan fastlåses til eksempelvis de musiske fag. Et fag som naturfag rummer ifølge DI også muligheder for at arbejde kreativt.
”Alle børn har et sted, hvor de er meget kreative. Vi har måske bare en lidt fastlåst holdning til, hvor man er kreativ,” siger Casper Venbjerg Hansen.
Derfor skal faget have en opgradering. Det er vigtigt, at børn og unge oplever engagerede kræfter, der kan vise, at naturfag også er et rum for kreativ udvikling.
”Det er naturligvis væsentligt, at børnene møder en kvalificeret lærer, der brænder for faget. Det naturfaglige er alt for ofte noget, der bliver kørt ind i et laboratorium, hvor det, for os at se, er meget menneskeligt. De fleste børn kender noget til vores samfundsopbygning, at vi har demokrati og har kristendommen som baggrund, men det er de færreste, der kan forklare fotosyntesen eller tyngdeloven, som jo er rimelig basal for deres eksistens,” siger Casper Venbjerg Hansen.

Børn er forskellige
Men naturfag alene kan ikke gøre det. At fag som musik og billedkunst sagtens kan være med til at løfte børns læse og regnefærdigheder, er ikke fremmed for DI. Faktisk er et af mottoerne, at alle skal nå til grænsen af deres potentiale. Og i den proces er det nødvendigt med forskellige værktøjer i kassen.
”Vi ved jo godt, at hvis en elev har hamrende svært ved at læse, så er flere timer til læsning ikke nødvendigvis svaret. Man skal derimod at finde nogen styrkepositioner for eleven, så vedkommende får noget selvtillid, som giver mod på at kæmpe med fagligheden,” siger Casper Venbjerg Hansen.
Derfor kan kompetencer og succesoplevelser på det personlige, sociale og kreative plan være bro til andre områder. Og til at finde den bedste balance for optimal indlæring.
”Vi mener, det er vigtigt, at alle elever beskæftiger sig med noget de er gode til og noget, der udfordrer dem,” siger Casper Venbjerg Hansen.

Hans Christian Bugge – Dansk Rocksamråd
Denne emailadresse er beskyttet mod programmer som samler emailadresser. Du skal aktivere javascript for at kunne se adressen.

Hør mere om 'Vores Skole' her.

Til OPSANG 2010 kan du møde direktør for Dansk Industri, Lars Goldschmidt, der er en af de fire profiler, der skal diskutere kreativitet i undervisningen sammen med uddannelses- og kulturpolitiske ordførere fra Folketinget. Læs mere om ’Vores Skole’ her

 

 
Relaterede artikler
Afstemning
Skal musikundervisningen kun foregå i fritiden?
 
Mest læste
Seneste nyt